Trwa Adwentowa Akcja Charytatywna TROSKA Fundacji Malak i dominikanina o. Adama Szustaka OP. Akcja wpłacania darowizn pieniężnych ma na celu udzielenie pomocy dzieciom cierpiącym na zaburzenia psychiczne, które są hospitalizowane w Mazowieckiemu Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu k/Warszawy.


Codzienność roku 2020 pokazuje, że dzieci zmagających się z zaburzeniami psychicznymi niestety jest coraz więcej. Nerwice szkolne, zaburzenia zachowania, zespoły nadpobudliwości ruchowej, zaburzenia lękowe, uzależnienia, depresje, rosnąca liczba samobójstw. Z niejasnych przyczyn problemy na tle psychicznym ciągle jeszcze są tematem „delikatnym”, o którym rozmawia się raczej szeptem z osobami największego zaufania. Rodzice czy opiekunowie, których dzieci cierpią z powodów zaburzeń psychicznych, często nie wiedzą, gdzie szukać wsparcia, od czego zacząć, do kogo zwrócić się po pomoc. W sytuacjach, gdy „zwykła rozmowa” nie wystarcza, ratunkiem jest właśnie wyspecjalizowana placówka, taka jak Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii.

Na oddziały MCN często trafiają dzieci bardzo poranione psychicznie, fizycznie i seksualnie. Swoje doświadczenia odreagowują na sprzętach i w ogóle na otoczeniu, w którym się znajdują. Niszczą wszystko, co jest w zasięgu ich rąk, dlatego oddziały są w nieustannym remoncie. Chcąc zagospodarować czas podopiecznym niezbędne jest wyposażenie pracowni kulinarnych, plastycznych, sportowych, a także regularna wymiana sprzętu i umeblowania sal pacjentów. Dlatego właśnie Mazowieckiemu Centrum Neuropsychiatrii tak potrzebna jest dodatkowa pomoc.

TROSKA to charytatywna akcja pełna czułości i delikatności, a przede wszystkim zatroskania. Zebrane środki pozwolą Mazowieckiemu Centrum Neuropsychiatrii na wyremontowanie i wyposażenie pracowni tematycznych do prowadzenia zajęć oraz na wymianę 105 łóżek szpitalnych z całym wyposażeniem.


– Kochani, bardzo serdecznie Was zapraszam abyśmy zrobili tę akcję adwentową! Akcję nazwaliśmy TROSKA, bo chodzi o to aby się o te dzieciaki po prostu zatroszczyć! Wiem, że to będzie tylko cegiełka, to będzie kropla w morzu potrzeb. Ale właśnie: kropla do kropli i dzięki temu uda nam się zrobić wiele dobra! Z całego serca zapraszam: zróbmy tę TROSKĘ. I z góry bardzo Wam dziękuję i bardzo błogosławię – zaapelował w specjalnym filmiku w mediach społecznościowych o. Adam Szustak OP.

Zapraszamy do włączenia się w Adwentową Akcję Charytatywną Fundacji Malak TROSKA. Psychiatria dziecięca nas potrzebuje! Jak możesz pomóc? Wpłać darowiznę!

Wszystkie informacje na temat zbiórki, formularz do wypełnienia i dostępne formy płatności darowizny znajdziesz na stronie Fundacji Malak.

powróć