Mazowieckie Barwy Wolontariatu

Marszałek Województwa Mazowieckiego zaprasza do udziału w konkursie „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”.

Do konkursu zgłaszać można wolontariuszy, grupy wolontariuszy lub rodziny, które wspólnie podejmują działania społeczne. Zamierzeniami przedsięwzięcia są przede wszystkim: popularyzowanie i wyjaśnianie znaczenia wolontariatu, propagowanie inicjatyw mających za zadanie podniesienie prestiżu wolontariatu, zwiększenie poziomu wiedzy mieszkańców województwa o rodzajach wolontariatu i obszarach pracy wolontariuszy, a także zachęcanie Mazowszan do podejmowania aktywności wolontariackiej.

Organizatorem konkursu jest Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Wydarzenie organizowane jest pod auspicjami Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie.

 

Dodatkowych informacji udziela:

Biuro Dialogu Obywatelskiego
Departament Organizacji
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

e-mail: dialog@mazovia.pl

tel: 22 59 79 679

 


 

Pliki do pobrania:

INFORMACJE O KONKURSIE


Formularz zgłoszeniowy


Regulamin

Plakat informacyjny

 

Laureaci

 Mazowieckie Barwy Wolontariatu 2018

 

LAUREACI

I miejsce

Wychowankowie grupy VI w Zakładzie Poprawczym w Studzieńcu – przygodę z wolontariatem rozpoczęli w 2012 roku od wyremontowania pomieszczeń Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej w Żyrardowie. Dzieci ze Świetlicy poprosiły o pomoc w lekcjach i wspólną zabawę. Tak Rozpoczął się projekt „Mój Młodszy Brat”. Potem przyszły kolejne – współpraca z Fundacją „Mam Marzenie”, Gminnym Ośrodkiem Pomocy w Puszczy Mariańskiej. Sami często pochodzą z trudnych środowisk, mają różne doświadczenia , wiele widzieli i doświadczyli, ale zawsze spotkanie z chorobą biedą, starości wywołuje q nich jeszcze większy zapał do pomocy. Robią więcej, angażują się bardziej.


II miejsce

Aneta Komisarczuk - wolontariuszka w Programie Pokoi Rodzinnych Fundacji Ronalda McDonalda - Wolontariat rozpoczęła w 2015 roku, na starcie studiów. Jako wolontariuszka na  Oddziale Onkologii i Hematologii odwiedza małych pacjentów, maluje z nimi, gra w gry planszowe, rozmawia. By rodzice choć na chwilę mogli wyjść z szpitalnej Sali, pójść samemu zrobić sobie kawę, odetchnąć, porozmawiać, wyżalić się innym rodzicom. Znajduje też czas na setki innych rzeczy: przygotowuje wykłady, jest przewodnikiem dla nowych wolontariuszy, sprząta, parzy kawę dla i, pomaga w organizacji wydarzeń dla pacjentów, rozdaje setki zaproszeń, występuje w przedstawieniach… Aneta to młoda kobieta, przed którą jest WSZYSTKO. Ale to już również kobieta, która rodzi w innych zwątpienie, czy przypadkiem nie zmarnowało się kawałka swojego życia. Bo Ona wszystko robi lepiej, wydajniej, jakoś bardziej… Nie marnuje ani godziny swojego czasu. Wszystko ma cel i jest ważne.


III miejsce

Konrad Jóźwik - 23-letni absolwent ekonomii chętnie bierze udział w życiu społecznym Szydłowca i okolic. Wolontariat jest dla niego możliwością poprawiania życia innych. To bezinteresowna pomoc  ludziom, którzy tego potrzebują. Angażuje się w akcje charytatywne, dzięki jego aktywności i działaniom innych szydłowieckich wolontariuszy udało się zebrać ponad 140 000 złotych na leczenie Wioli, Ady, Mateusza, Zuzanny… W latach 2015 – 2017 trzykrotnie został nagrodzony w plebiscycie „Nasz Szydłowiec w kategorii Człowiek Roku.


Wyróżnieni kandydaci:

Renata Bany – jest nauczycielem, pracuje w szkole już ponad 20 lat. Od 1996 roku, czyli od początku pracy zawodowej jest opiekunką Szkolnego Koła PCK w Publicznej szkole podstawowej w Kaleniu. Bardzo bliska jej sercu jest tematyka honorowego krwiodawstwa, którą zaszczepia swoim wychowankom. Efekty widać po wynikach konkursów, w których zajmują on czołowe miejsca, jak i po fakcie, że rodzice jej obecnych uczniów nadal utrzymują więź z PCK i nadal oddają krew, jako honorowi krwiodawcy.


Katarzyna Frączek – jest wolontariuszką Porozumienia na Rzecz Wspierania Osób Chorujących Psychicznie i Grupy Wsparcia TROP. Pracuje z podopiecznymi organizacji, angażuje nowych wolontariuszy, wydaje gazetkę, wygłasza prelekcje w szkołach. Jej współpracownicy mówią, że ponadprzeciętne zaangażowanie Kasi sprawia, że realizacja kolejnych projektów, przedsięwzięć i pomysłów jest o wiele łatwiejsza. Zawsze mogą liczyć na jej pomoc, wsparcie, uśmiech, dobre słowo. Wiedzą, że razem niemożliwe zrobią od ręki, a na cuda trzeba będzie chwilę poczekać.


Łukasz Kalbarczyk – wolontariusz w Przedszkolu Niepublicznym „Tęczowe Ognisko” – Gdy miał 10 lat przyszedł do przedszkole do którego uczęszczał i zaproponował, że będzie dzielił się z dziećmi swoją pasją – czytaniem. Ad tego casu z dużą pasją przybliża przedszkolakom klasykę literatury dziecięcej. Robi to w sposób ciekawy i innowacyjny. Po doświadczeniach z wolontariatem z książką w przedszkolu podejmuje również działania w redakcji gazety „Biblioteczne Co Nieco” w Bibliotece Publicznej w Grodzisku Mazowieckim oraz pomaga przy organizacji imprez dla dzieci (noc w bibliotece) a także w świetlicy w swojej szkole.