Pin It

Europejskie Stowarzyszenie Promocji Aktywności Ruchowej 50+ (ESPAR 50+) serdecznie zaprasza Seniorów do udziału w Konferencji online ESPAR 50+ "Aktywność osób 50+ przed i w czasie pandemii".

Stowarzyszenie działa od 15 lat na rzecz seniorów. Do tego roku głównym zadaniem organizacji były działania mające na celu zachęcanie osób 50+ do wyjścia z domu i angażowanie się w różne formy rekreacji na świeżym powietrzu. Koronawirus niespodziewanie zmienił rzeczywistość. Ograniczenia odczuwają wszyscy - zwłaszcza osoby starsze. Samotne przebywanie w domu, bez rozmów, aktywności fizycznej czy rozrywki może przytłaczać. Celem i priorytetem dla Stowarzyszenia stało się, by seniorzy mimo ograniczeń mieli poczucie: - mój dzień w moich rękach.

Poniżej załączamy program konferencji, która odbędzie się online na platformie zoom. Zgłoszenia do udziału w wydarzeniu Stowarzyszenie przyjmuje poprzez wysłanie maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W odpowiedzi na wiadomość otrzymają Państwo link do poszczególnych części konferencji. 

Załączamy także link broszurki „Zoom dla początkujących", gdzie znajduje się więcej informacji, jak dołączyć do spotkania na ZOOM i jakie są dodatkowe możliwości: pobierz

 

PROGRAM konferencji ESPAR 50+ "Aktywność osób 50+ przed i w czasie pandemii"

 

CZĘŚĆ I - 15.12.2020 (WTOREK) - 12.00 - 13.30 

To już 15 lat działalności stowarzyszenia ESPAR 50+: Jak wspieramy sprawność seniorów wczoraj, dziś i jutro?

prof. dr hab. Ewa Kozdroń, dr Marta Gaworska, ESPAR 50+

 • Podsumowanie działań ESPAR 50 + mających na celu wspieranie sprawności seniorów.
 • Prezentacja badań: aktywność osób 50 + przed i w czasie pandemii.
 • Zaproszenie do współpracy dziś, jutro.

 

CZĘŚĆ II - 15.12.2020 - 18.12.2020 - CODZIENNIE W GODZINACH: 17.30 - 19.00 -  WYKŁADY + WARSZTATY 

       15.12.2020 (WTOREK) - 17.30 - 19.00

 • Aktywność fizyczna w czasie pandemii - luksus czy konieczność?(wykład) 30 min.
  prof. Ewa Kozdroń - Prezes ESPAR 50+
 • Czy lubisz i umiesz ćwiczyć w domu?(warsztat) 45 min.
  mgr Anna Łyczko - Strefa Fit, ESPAR 50+, Członek Zarządu ESPAR 50+, instruktor ESPAR 50+                                                                                                                                                                

       16.12.2020 (ŚRODA) - 17.30 - 19.00 

 • Jak umysł tańczy z ciałem?(warsztat) 45 min.
  mgr Justyna Wicińska – ESPAR 50+
 • Mózg w ruchu - jak to działa? (wykład) 30 min.
  dr Anna Plucik-Mrożek - Dyrektor Medyczny Exercise is Medicine Poland, współautorka projektu fitnessu medycznego w Polsce oraz programów aktywności fizycznej dla osób z chorobami przewlekłymi

17.12.2020 (CZWARTEK) – 17.30 – 19.00 

 • Czy jesteś ciałożyczliwy? Jak rozwijać troskliwą postawę wobec swojego ciała (siebie)
  i dlaczego warto to robić, w odchudzaniu i nie tylko?
  (wykład) 30 min.
  mgr Agata Głyda - psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo - behawioralna i psychodietetyczka
 • Joga 50+ - czy umiesz słuchać swojego ciała?(warsztat) 45 min.
  dr Katarzyna Bulińska - AWF Wrocław, ESPAR 50+

18.12.2020 (PIĄTEK) - 17.30 - 19.00 

 • Czy myślami można ćwiczyć tak, jak jaśkiem? (wykład) 30 min.
  psycholog Magdalena Bury - Prezes Fundacji  „W rozwoju"
 • Jak jasiek może zmobilizować kręgosłup?(warsztat) 45 min.
  mgr Dagmara Szczerek - Szczeroaktywna.pl, ESPAR 50+

-------------------------------------------------------------------------------------------------

NASI EKSPERCI:

prof. Ewa Kozdroń - Prezes ESPAR 50+, 45 lat pracy dydaktycznej na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie w dziedzinie rekreacji ruchowej. Od lat 90-tych związana z tematyką prozdrowotnej aktywności ruchowej seniorów. Zwolenniczka łączenia teorii z praktyką. Swoją działalność naukową poświęciła poszukiwaniom praktycznych rozwiązań aktywizujących ruchowo osoby starsze. Ekspert Warszawskiej Rady Seniorów i członek Mazowieckiej Rady Seniorów. Była przewodniczącą, obecnie członek  O/Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego.  Od 2012 roku działa w Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych przy Biurze  Rzecznika Praw Obywatelskich. Popularyzuje w mediach wiedzę na temat korzyści płynących z systematycznej aktywności fizycznej ukazując potrzebę zdobywania umiejętności w tym zakresie oraz motywując do działania. Inicjatorka corocznej „Seniorady" odbywającej się od 2006 roku na terenie AWF Warszawa oraz Warszawskiego Memoriału Nordic Walking Haliny Szwarc organizowanego od trzech lat. Z Jej inicjatywy powstały Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku – AWF Józefa Piłsudskiego (2009) oraz Stowarzyszenie Aktywności Sportowej „Bakcyl - Sport" (od 1996), w których  pełni funkcję prezesa.

 

dr Marta Gaworska- wiceprezes ESPAR 50+, skarbnik ESPAR 50+, doktor nauk o kulturze fizycznej, instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnością kinezygerontoprofilaktyka, fitness, instruktor PFNW/INWA Nordic Walking, koordynator główny projektów: PRRO 50+ (Program Rekreacji Ruchowej Osób 50+), Seniorada, PARK(Program Aktywności Rekreacyjno-Kulturalnej), Monitoring Sportu 50+, Bezpieczny Senior, Seniorze - włącz czujność!. W latach 2011-2015 przedstawicielka koordynatora FORUM 50+. Seniorzy XXI wieku! (niezależnej koalicji organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych).

 

mgr Anna Łyczko, Strefa Fit, ESPAR 50+, Członek Zarządu ESPAR 50+, instruktor ESPAR 50+. mgr wychowania fizycznego ze specjalnością  gimnastyki korekcyjnej. Absolwentka studiów doktoranckich w AWF Warszawa w zakresie nauk o kulturze fizycznej. Absolwentka Medycznej Szkoły Policealnej  z tytułem zawodowym ratownik medyczny. Trener PFNW oraz instruktor i sędzia PFNW/INWA Nordic Walking. Dyplomowany instruktor sportu i rekreacji  z pływania oraz nowoczesnych form gimnastyki i fitness. Ratownik WOPR. Uczestniczka wielu certyfikowanych szkoleń i konwencji z zakresu fitness, aqua fitness, crossmintona, Bungy Pump. Uczestniczka imprez sportowych, biegów trailowych, biegów górskich, biegów charytatywnych oraz Nordic Walking a także wolontariuszka imprez biegowych. Miłośniczka i pasjonatka gór oraz biegów górskich. 

 

dr Anna Plucik-Mrożek, Dyrektor Medyczny Exercise is Medicine Poland, współautorka projektu fitnessu medycznego w Polsce oraz programów aktywności fizycznej dla osób z chorobami przewlekłymi: „Aktywność w każdym wieku", „Zaskoczeni Wiekiem". Ukończyła kursy z zakresu kwalifikacji do wysiłku fizycznego – Integrating Physical Activity Counselling Into Health Care in Boston. W 2017 roku rozpoczęła współpracę z Ministerstwem Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia organizując cykliczne wydarzenie „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!" mające na celu zachęcenie Polaków do codziennej aktywności fizycznej. W maju 2019 roku otrzymała nagrodę Global Leadership Award od American College of Sports Medicine.

 

mgr Justyna Wicińska, ESPAR 50+, członek Zarządu ESPAR 50+, magister Rekreacji Ruchowej, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnością kinezygerontoprofilaktyka oraz fitness, instruktor PFNW/INWA Nordic Walking, pasjonatka i instruktor tańców w kręgu. Koordynatorka lokalna programu w Prószkowie k. Opola.

 

mgr Agata Głyda,psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo - behawioralna i psychodietetyczka. Na co dzień pomaga pacjentom odzyskać równowagę psychiczną, prowadzi warsztaty i szkolenia. Jej szczególny obszar zainteresowań to psychologia odżywiania. "Moją misją jest pomaganie kobietom ( i nie tylko) w budowaniu zdrowej relacji z jedzeniem, sobą i innymi ludźmi. Psychodietetyką zainteresowałam się trochę przez przypadek, gubiąc zbędne kilogramy po urodzeniu dziecka. Temat jest mi więc szczególnie bliski. Od kilku lat prowadzę na Instagramie profil, dzielę się tam zarówno swoją wiedzą jak i osobistymi doświadczeniami związanymi z odchudzaniem. Na blogu znajdziesz kwintesencję mojego podejścia do zdrowego stylu życia. Jestem fanką holistycznego podejścia, bycia dla siebie dobrym oraz zrozumienia, że pomiędzy stosowaniem zasad zdrowego żywienia a wymarzoną sylwetką leży psychologia, a w procesie zmiany ciała nie możemy zapominać o naszej psychice." Nagrywa podcasty, pisze bloga, wydała Ciałożyczliwy Kalendarz ścienny na 2021 rok. Prywatnie mama dwóch małych dziewczynek i pasjonatka ogrodnictwa.

 

dr Katarzyna Bulińska, AWF Wrocław, ESPAR 50+, fizjoterapeutka, adiunkt w Katedrze Rehabilitacji w Chorobach Wewnętrznych AWF we Wrocławiu. Koordynator pierwszego w Polsce Centrum Spotkań dla osób z otępieniem i ich rodzin w Dziennym Domu Pomocy „Na Ciepłej" we Wrocławiu. Absolwentka Podyplomowych Studiów Psychosomatycznych Praktyki Jogi (2015-2017). Dyplomowany instruktor Nordic Walking PFNW/INWA (2011), ćwiczeń siłowych dla osób niepełnosprawnych (2008-2009) oraz odnowy biologicznej (2007-2008). Od 2008 roku prowadzi zajęcia z osobami późnej dorosłości, a od 2010 r. współpracuje z UTW w AWF we Wrocławiu – przygotowując i realizując zajęcia z zakresu relaksacji i jogi, ćwiczeń siłowych, Nordic Walking. Od 2012r. roku instruktor ESPAR 50+.

 

psycholog Magdalena Bury, Prezes Fundacji  „W rozwoju", pedagog, trenerka umiejętności psycho-społecznych, nauczycielka doradztwa zawodowego w liceum ogólnokształcącym w Opolu. Od marca 2016 założycielka i prezes Fundacji "W rozwoju", której celem jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego opartego na tożsamości, dziedzictwie kulturowym i świadomości współodpowiedzialności za świat, w jakim żyjemy.  Ekspert w zakresie psychologii pozytywnej, której podstawę stanowi rozwijanie talentów i indywidualnych potencjałów człowieka, twórczego myślenia, proaktywności, automotywacji, integracji społecznej i edukacji osób starszych. 

 

mgr Dagmara Szczerek- Szczeroaktywna.pl, ESPAR 50+absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, o specjalizacji kinezygerontoprofilaktyka oraz Trener Personalny. Od 2012 roku jest instruktorem rekreacji ruchowej ze specjalnością fitness, natomiast od 2014 zaczęła pracę z osobami starszymi, prowadząc dla nich gimnastykę. Posiada także uprawnienia takie jak: instruktor Nordic Walking, Aqua Instruktor. Jest chętnie zapraszana do współpracy z organizacjami, które biorą udział podczas dużych wydarzeń rekreacyjno – kulturalnych.  Koordynator w projekcie Seniorada 8. Prywatnie miłośniczka sportu i tańca. Z pasji do swojej pracy i chęci pomocy osobom 50+, prowadzi swoją stronę internetową www.szczeroaktywna.ploraz fanpage na Facebooku o nazwie Szczeroaktywna, na których można znaleźć treści dotyczące aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia właśnie dla tej grupy wiekowej.


 

powróć